Wnętrza

Wnętrza

Stylowe wnętrze :: etnodizajn

Od kilku sezonów w wystroju wnętrz i wzornictwie panuje moda na „etnodizajn”.  Wzory sztuki ludowej takie jak łowickie pasy, kurpiowskie wycinanki czy kaszubskie hafty są żywcem przeniesione na meble, akcesoria i dodatki lub stały się inspiracją dla współczesnych projektantów.

Folkowy styl do naszego mieszkania możemy wprowadzić za pomocą oryginalnych dodatków. Cenione jest wykonanie ich metodami tradycyjnymi, a już tym bardziej przez profesjonalnych twórców ludowych. Modne są koronki, które zdobią stół czy firany. Również poduszki, pościel i narzuty nie mogą się obejść bez ludowego wzoru. Jeśli nie chcemy zmieniać wystroju wnętrza, możemy się zdecydować na folkową zastawę stołową albo ludowe podkładki pod talerze. Będą ciekawą ozdobą nawet nowoczesnego wnętrza. Zwolennicy ludowego stylu szczególne pole do popisu mogą znaleźć w kuchni – zamiast tradycyjnych mebli, można wyposażyć ją w drewniany kredens – takie meble można zamówić, można też spróbować kupić stary kredens i poddać go renowacji. Nieodzowna będzie sporych rozmiarów drewniana skrzynia, a najlepiej kilka – w salonie taki mebel może służyć jako stolik, natomiast w garderobie jako schowek na bieliznę. Do tego serwetki i haftowane obrusy, naczynia z motywami ludowymi – wycinankami albo kwiatami. Wszelkie przybory kuchenne mogą mieć ludowe ornamenty i zdobienia – na przykład rękawica do gorących naczyń ze wzorem ludowej chusty. Oczywiście wszystko jest kwestią dobrego smaku, nie należy przesadzać z ozdobami i elementami, by nie stworzyć atmosfery ”jarmarku”. Ludowość może zagościć także w łazience poprzez drewniany uchwyt na mydło, pokrywę toalety wykonaną z drewna – te przedmioty oferują nie tylko specjalistyczne sklepy, ale także spore supermarkety.

Współczesne projekty pokazują, że folkowe wnętrza wypadają świetnie zarówno w tradycyjnych, wiejskich domach, jak i w realiach wielkich miast i szklanych biurowców.

Zobacz pozostałe aktualności

Kontakt
X
Do góry