Wnętrza

Wnętrza

Kolor we wnętrzu. Znaczenie barw w naszym mieszkaniu

Barwy we wnętrzu mają bardzo silne oddziaływanie na sferę emocjonalną człowieka. Choć często nie zdajemy sobie z tego sprawy. Wybierając konkretne barwy, powinniśmy zastanowić się jakie skojarzenia i reakcje w nas wywołują. Jedne pobudzają, inne uspokajają, zanim zatem zdecydujemy się na wybrany kolor, powinniśmy poznać tajniki oddziaływania barw.

 

Biały - jest kolorem pozwalającym odczuć świeżość w naszych wnętrzach. Wpływa on
bardzo kojąco na nasze samopoczucie. Łagodzi emocje i stres. Działa też pobudzająco, gdyż daje poczucie swobody i braku ograniczenia.

Odcienie żółtego i pomarańczowego – są kolorami, które dają zastrzyk niezwykłego ciepła w
naszym otoczeniu. Kojarzą się z ciepłymi dniami i wywołują pozytywny nastrój. Sprzyja pogodnym myślom i rozładowuje napięcia. Pomarańczowy jako kolor jest bardzo energetyczny. Ciekawostką może być fakt, że przebywając w pomieszczeniu o tym kolorze szybko staniemy się…głodni. Niewskazany jednak w nadmiarze, gdyż powoduje irytację i rozdrażnienie, gdyż dla naszych oczu taki kolor w nadmiarze jest uciążliwy.

Odcienie niebieskiego, błękit - jednoznacznie kojarzą się z zimnem i chłodem i taki też efekt
wywołuje użycie tego koloru w naszych wnętrzach. Przebywanie w takich wnętrzach dodaje również lekkości, relaksu i pobudza do pracy. Częstym błędem było używanie tego koloru w łazienkach, czyli pomieszczeniach, które powinny emanować ciepłem.

Zielony i jego odcienie - Zielony to barwa natury, ma więc uspokajające właściwości. Odprężający kolor, wywołuje u nas poczucie spokoju i bezpieczeństwa. Według naukowców kolor zielony jest kolorem dzięki któremu nasze oczy nie męczą się patrząc na taki odcień. Dlatego tak ważne jest również wprowadzenie do naszego wnętrza elementów zielonych, a przed wszystkim w postaci roślin i kwiatów, które genialnie wpływają na stan naszego samopoczucia. Kolor zielony zwiększa również nasz optymizm.

Czerwień - kolor niezwykle ekspresyjny i pobudzający. Bardzo elegancko komponuje się użycie tego koloru w dodatkach, jednak nie wolno z nim przesadzać. Przede wszystkim, jest niewskazany, jako element wystroju wnętrza osoby nadpobudliwej. Może stać się przyczyną zbędnej agresji (podobnie jak czerń, która może stać się przyczynkiem stanów depresyjnych).

Brązowy - to kolor ziemi, który łagodzi brak poczucia bezpieczeństwa. Kolor w ostatnich czasach bardzo modny. Powoduje, że jednocześnie wnętrza stają się eleganckie jak i przytulne, mimo ciemnego odcienia. Ale kolor ten wzmaga też skłonność do skrywania własnych emocji, zamykania się w sobie w obawie przed innymi ludźmi. Brązowy kolor ścian wnosi do domu poczucie stabilizacji, zatem jest to barwa odpowiednia dla osób, którym jej brakuje.

Fioletowy - to kolor, który silnie działa na ludzką psychikę. Jest odcieniem, który powoduje
wyciszenie i dlatego jest pomocny w leczeniu zaburzeń nerwowych. Fioletowy kolor ścian może jednak wywoływać nadmierne uspokojenie. Rzadko jednak stosuje się go do malowania całych ścian we wnętrzach, częściej wykorzystywany jest w połączeniu z innymi kolorami, dekorami lub jako barwa dodatków.

Wybór właściwej kombinacji barw jest jednym z trudniejszych kroków w procesie aranżacji wnętrz. Decyzja staje się jednak łatwiejsza, kiedy zapoznamy się z podstawową wiedzą na temat kolorów.

Zobacz pozostałe aktualności

Kontakt
X
Do góry