Wnętrza

Wnętrza

Aranżacja wnętrz :: łazienka jak salon

Jednym z najnowszych trendów w aranżacji wnętrz jest łazienka, w której zaciera się granica pomiędzy łazienką a resztą domu. Nowoczesna łazienka ma być miejscem, gdzie z przyjemnością spędzamy czas i chętnie odpoczywamy. W ciągu życia aż półtora roku przebywamy w łazience. Sześć miesięcy pod prysznicem albo w wannie i 62 dni, susząc włosy. Warto więc pomyśleć, aby było tam nie tylko wygodnie, ale i pięknie.

O zastosowaniu i funkcjonalności biokominków opowie nam Pani Partycja Grych architekt firmy Decoroom.

Monika Dziewulak: Czym jest biokominek?
Patrycja Grych: Biokominek to nowoczesna instalacja, która pozwala nam w naszych małych wnętrzach pozbawionych wentylacji kominowej na wprowadzenie ciepła ogniska domowego. Owe kominki robią furorę w dzisiejszych czasach. Ich funkcjonowanie jest niezwykle proste, gdyż wszystko czego potrzebują to specjalne paliwo. które jest w mniejszym lub większym stopniu przetworzonym alkoholem. Z tego powodu mogą być postawione czy zawieszone gdziekolwiek będziemy mieli ochotę akurat je oglądać. Biokominki nie wymagają żadnych dodatkowych instalacji – kominów, wyciągów, napowietrzaczy itp. – gdyż wskutek ich używania wydziela się jedynie para wodna, no i oczywiście ciepło.

M.D.: Czy biokominki wydzielają zapach przypominający prawdziwy ogień?
P.G.: W chwili obecnej na rynku znajdziemy paliwa do biokominków w przeróżnych zapachach, które mogą jednocześnie służyć jako aromaterapia. Ciepłe powietrze wydzielające się z kominka można nasycić olejkami eterycznymi. Po zastosowaniu takiego preparatu, łączy się on z wytwarzaną parą wodną, dzięki czemu czemu powietrze stopniowo nasyca się aromatem i oddziałuje na nasze samopoczucie i zdrowie.
M.D. Czy biokominki faktycznie wytwarzają ciepło, czy są tylko dekoracją ? 
P.G.: Biokominki  są doskonałym pomysłem na dodatkowe źródło ciepła w mieszkaniu. Sto procent energii pochodzącej ze spalania kierowana jest do pomieszczenia, a nie ucieka przez komin. Dlatego bardzo szybko odczuwany jest wzrost temperatury, już po kilku minutach od zapalenia kominka. Oprócz tego bardzo ciekawą funkcją jest poprawa wilgotności powietrza w stosunku do takich źródeł ciepła jak kaloryfery czy grzejniki elektryczne. W sezonie grzewczym przesuszone powietrze w ogrzewanym pomieszczeniu jest znaną bolączką, dlatego możliwość nawilżenia go jest bardzo cenna.
Pełni również rolę idealnego dekoratora. W chwili obecnej na rynku znajdziemy przeróżne wzory, obudowy, kształty biokominków. Dodatkowym plusem wizualnym może być umieszczenie w takim kominku specjalnych ceramicznych polan, które znakomicie imitują prawdziwe drewno.

M.D.: Czy jego prosta budowa i instalacja zapewnia bezpieczeństwo?
P.G.: Biokominek otrzymaj pozytywny certyfikat ochrony przeciwpożarowej, w związku z tym jest jak najbardziej bezpieczny. Można go stosować w pomieszczeniach mieszkalnych, pod warunkiem zapewnienia prawidłowej wentylacji. Nie musi być podłączony do instalacji wylotu spalin. Co więcej, ze względu na "meblową" konstrukcję jest mobilny - można go przestawiać w dowolne miejsce. Ponadto palenisko biokominaka wykonane jest ze specjalnej stali nierdzewnej. Dwuwarstwowa konstrukcja zabezpiecza przed wyciekiem paliwa. Biokominek jest też wyposażony w deflektor, którego zadaniem jest kierowanie strumieniem ciepłego powietrza we właściwą stronę. Produktami spalania są dwutlenek węgla i para wodna. Wytwarzane są one w proporcjach podobnych do proporcji tych składników w powietrzu wydychanym przez człowieka. Dzięki temu mogą być odprowadzane poprzez dobrze funkcjonującą wentylację naturalną.

M.D.: Jaka jest cena za taki biokiminek?
P.G.: Ceny w chwili obecnej są bardzo mocno zróżnicowane. W zależności od materiału z którego są wykonane wahają się od ceny 300 zł do 5 tys. zł.

Dziękuję za rozmowę!
Monika Dziewulak

Zobacz pozostałe aktualności

Kontakt
X
Do góry