Wnętrza

Wnętrza

Urządzanie mieszkania :: mozaika

Mozaiki to temat znany już od starożytności. Wówczas układaniem mozaik zajmowali się artyści, którzy pracowicie każdy tesser układali ręcznie, a w efekcie powstawał bardzo piękny wzór. Mozaiki takie często były wykonywanie w kościołach czy w domach najzamożniejszych ludzi. Posiadanie mozaiki było dowodem wysokiego statusu majątkowego. Obecnie mozaiki nadal są lubianym elementem wystroju wnętrz. Jednakże zmieniło się nieco zarówno ich zastosowanie, jak i dostępność.

We współczesnych czasach mozaika pojawiała się głównie w łazienkach i kuchniach. Od niedawna zauważa się jednak stosowanie tego materiału wykończeniowego niemal wszędzie, od podłóg w pokojach, holach, na tarasach, brodzików, basenów, aż po monumentalne dekoracje na ścianach i wykończenia mebli (na przykład ram luster). Mozaika może stanowić zarówno kameralny akcent np. pojedynczy decor jak i artystyczną dekorację na ścianie. Dostępna jest w wielu kolorach, wzorach i kształtach.  Może być wykonana z gresu, metalu czy ceramiki. Dzięki tej rozmaitości każdy znajdzie coś odpowiedniego do swojego wnętrza. Wiele osób zachwyconych takimi mozaikami chce mieć je u siebie w domu, ale obawia się, że koszty ułożenia będą zbyt duże. Nie ma się jednak czym martwić, gdyż obecny sposób montażu mozaiki odbiega zdecydowanie od tego stosowanego wieki temu. Nie ma już konieczności wklejania każdego małego elementu osobno. Mozaiki są sprzedawane w plastrach, a więc są naklejone na specjalną siatkę, która utrzymuje je razem w jednakowych odstępach. Dzięki temu ich naklejanie oraz dzielenie na mniejsze fragmenty jest zdecydowanie łatwiejsze. Wystarczy przeciąć siatkę i już mamy mniejszy element. Zmiana technologii sprawiła, że koszt jej ułożenia jest mniejszy, porównywalny z kosztem układania płytek ceramicznych. Oprócz mozaik na siatce można spotkać także mozaiki „udawane” - w rzeczywistości są to normalne płytki ceramiczne, w całości, ale wzór na płytce imituje mozaikę. Taką płytkę układa się bardzo szybko, ale nie nadaje się ona zupełnie do ściany półokrągłej, gdyż nie da się jej dopasować do krzywizny ściany. W przypadku ściany półokrągłej mozaika na siatce zdecydowanie wygrywa. 
Różnorodność, funkcjonalność i łatwość montażu mozaiki sprawia, że coraz częściej ten rodzaj wykończenia zdobywa swoich fanów i odważniej radzi sobie we wnętrzach. Jej niepowtarzalna struktura, regularny rytm tesser, przywodząc na myśl metaforyczną układankę, działa uspokajająco, wprawia w relaksujący nastrój.

Zobacz pozostałe aktualności

Kontakt
X
Do góry