Wnętrza

Wnętrza

Wystrój wnętrz :: powrót do natury

Życie w aglomeracjach miejskich wiąże się z ciągłym stresem i napięciem. Zgiełk ulic, korki, nieustanny pośpiech sprawia, że coraz częściej budzi się w nas tęsknota za naturą i stylem mniej formalnym. W domu pragniemy mieć swój azyl, miejsce gdzie nie musimy udawać nikogo innego. Miękka, trochę pognieciona, zapraszająca do leniuchowania kanapa, wyglądające na zużyte deski parkietowe lub po prostu surowy beton na podłodze, meble najlepiej z materiałów z recyclingu. Styl Eco to nie tylko moda, ale coraz częstsza potrzeba wypływająca ze stylu życia wielu z nas.

O wnętrzach w stylu eco opowie nam Pani Katarzyna Żelezik, właściciel sklepu Esencjadesign i studia projektowego Studio 8/8.

Ekologia mówi o relacji pomiędzy człowiekiem a przyrodą, naturalną przestrzenią, w której żyjemy na planecie. Wnętrza w stylu eco są doskonałym miejscem na ucieczkę od codziennego zgiełku i pośpiechu wielkomiejskiego życia. Stosowane w nich proste formy i naturalne materiały wpływają kojąco na zmysły i tworzą odprężającą atmosferę, która uspokaja i sprzyja odpoczynkowi.

Ekologiczne wnętrze może mieć różne oblicza – nowoczesne, klasyczne, czy rustykalne. Bez względu jednak na styl, każde z nich powinno spełniać podstawowe kryteria nurtu eco. Kluczowe tu jest stosowanie naturalnych materiałów, takich jak  drewno, kamień, stal, beton, len czy wełna.

Ekologiczne wnętrze charakteryzuje się przestronnością i dużą ilością światła. Kolory ziemi – spłowiałe szarości, chłodne beże, brudne błękity, sprana biel. Meble - proste bryły z naturalnych materiałów. Blaty stołów i fronty szafek z ryflowanego drewna, najlepiej dębu z uwagi na jego piękny, prosty słój.  

Drewno doskonale komponuje się ze stalą malowana proszkowo, nierdzewną, oksydowaną lub wręcz zardzewiałą. Nowością i hitem są meble kuchenne wykonane w całości ze stali nierdzewnej, która jako materiał naturalnie surowy i szlachetny wspaniale wpisuje się w trend eco. 

W stylu eco ważna jest też personalizacja wnętrza. Ściany dekoruje się dużego rozmiaru grafikami lub tapetami, które odzwierciedlają charakter domowników. Wspaniale wyglądają tapety z wzorem odrapanych desek lub ukruszonych kafli ze starych kominków. Producenci tapet proponują również portret przodka dopasowany do wymiaru ściany, grafitti lub doskonałą imitację betonu ruszonego zębem czasu.

Sofy, najlepiej modułowe, wygodne i duże, a także łatwe do przestawiania. Najlepiej z naturalnych tkanin takich jak filc, wełna czy len, No i dużo poduszek -  dzierganych, z oryginalnym nadrukiem lub z płótna żeglarskiego, oczywiście pozyskiwanego drogą recyclingu.

Im bardziej na luzie, tym lepiej. Jest to oczywiście kontrolowany, nieco nonszalancki luz, użyte materiały są najwyższej jakości, naturalne lub z recyclingu.

Katarzyna Żelezik

www.esencjadesign.pl
www.studio88.org.pl

Zobacz pozostałe aktualności

Kontakt
X
Do góry