Wnętrza

Wnętrza

Urządzanie mieszkania :: fusion

Jeszcze dziesięć lat temu mogło się wydawać, że wprowadzanie do minimalistycznych wnętrz starych mebli i przedmiotów o dekoracyjnych formach jest tylko chwilową modą. Czas pokazał, że to trwały trend, który bardzo szybko opanował również współczesne wzornictwo. 
O odważanych i nowoczesnych materiałach w naszych wnętrzach opowie nam Pani Patrycja Grych, ekspert firmy Decoroom.

Monika Dziewulak: Czym jest ostatnio coraz częściej omawiany styl fusion?
Patrycja Grych: Styl fusion powstał w odpowiedzi dla oszczędnej i nieco chłodnej sztuki minimalizmu wnętrz. Styl ten skupia się na oryginalności, poprzez zestawienie ze sobą kilku odmiennych stylistyk. Jest on niezwykle odważny oraz wymaga od autora wyczucia smaku a jednocześnie rozwagi. Taka kompozycja podkreśla indywidualny charakter wnętrza i jego mieszkańców. Sam styl polega na łączeniu kontrastowych ze sobą materiałów np. zabytkowej komody ze skrajnie nowoczesną kanapą bądź zielonymi plastikowymi krzesłami i barokowym żyrandolem. W nurcie fusion rządzi brak nawiązania do tradycyjnego zestawiania  materiałów i form.

M.D.: Co z betonem w mieszkaniu?
P.G.: Surowy beton bądź jego imitacje staje się bardzo modnym, a zarazem odważnym elementem naszych wnętrz. Coraz częściej staramy się wydobyć z naszych wnętrz czysty minimalizm, dlatego też stawiamy w takich przypadkach na zastosowanie betonu. Popularność tego materiału przyszła wraz z modą na lofty. Jest on bardzo uniwersalny, gdyż może być stosowany na ściany, podłogi, sufity, blaty kuchenne, a nawet jako surowiec meblarski oraz modne w ostatnich czasach betonowe donice. Jednak w Polsce brakuje jeszcze odwagi by w 100 % przekonać się do tego materiału. Dlaczego tak jest ? Może wynika to z lat życia w szarej codzienności oraz braku perfekcyjnego wykończenia betonowej powierzchni. Sam beton jednak daje wrażenie elegancji, stabilności i sprawdza się zarówno w mieszkaniach jako i w budynkach użyteczności publicznej oraz jest bardzo modny.


M.D.: Czy naprawdę dobrym pomysłem jest drewno w łazience?

P.G.: Jak najbardziej, chociaż koszty zastosowanie odpowiednich materiałów na pewno są większe niż standardowe płytki. Efekt wykonania takiej łazienki jest natomiast nieporównywalny. Każdy może sobie wyobrazić jak po gorącej kąpieli stajemy na ciepłym drewnie. Drewniane podłogi w łazienkach często wykonywane są z egzotycznego, o wysokiej oleistości drewna, co powoduje odporność na wilgoć oraz odporne jest na działanie czynników chemicznych. Bardzo łatwo też możemy zminimalizować koszty wykonania podłóg, zastępując np. drzwiczki szafek z plastiku, tworzyw, na takie imitujące drewno. Zapewni to poczucie ciepła i komfortu we wnętrzach łazienek.

M.D.: A metal we wnętrzu?
P.G.: To ostatnie lata zmieniły nasz myślenie o metalu w codziennych wnętrzach. Kiedyś traktowany jako zło koniczne, dziś pojawia się jako element dekoracyjny. Skąd ta zmiana? Głównym czynnikiem był na pewno rozwój nowoczesnych technologii do obróbki metali, które całkowicie odmieniły jego zastosowanie. Dzisiaj elementy metalowe z powodzeniem stosowane są we wnętrzach kuchennych. Meble i urządzenia z tego materiału nie wymagają dodatkowej obudowy, doskonale nadając pomieszczeniu efektownego charakteru. We wnętrzach prywatnych na szczególną uwagę zasługuje aluminium, które wykorzystywane jest do projektowania mebli, obijania ścian ale również jest idealnym materiałem na różnego rodzaju dekoracje. Ponadto metale te we wnętrzach bardzo dobrze komponują się z innymi materiałami, na przykład z drewnem, szkłem i betonem.

Dziękuję za rozmowę!

Zobacz pozostałe aktualności

Kontakt
X
Do góry