Wnętrza

Wnętrza

Stylowe wnętrze :: wertykalny ogród

Zielone ściany pokryte roślinami zwane wertykalnymi ogrodami, w wersji mini zaczynają wkradać się do wnętrz mieszkalnych i biurowych. Roślinne obrazy, płytki z żywym mchem i mobilne konstrukcje roślinne to najnowszy trend we wnętrzach. Widok ściany porośniętej roślinnością zaskakuje i wzbudza podziw. Jednak względy estetyczne i niebanalny efekt to tylko niektóre zalety.

Pomysłodawcą ogrodów wertykalnych jest francuski botanik Patrick Blanc, który odkrył, że niektóre rośliny nie potrzebują do życia gleby. Aby stworzyć „zieloną ścianę” należy na pionowej powierzchni ściany zamontować metalową ramę z płytkami PVC spiętymi dwoma warstwami poliamidowego filcu, stanowiącego imitację gleby. Na tej warstwie będą rosły korzenie. Rośliny umieszcza się w formie nasion lub sadzonek. Konstrukcja składa się także z instalacji nawadniającej,  która dostarcza  składniki odżywcze potrzebne roślinom do prawidłowego rozwoju. Technologia tworzenia takiego ogrodu wymaga dopasowania roślin m.in. pod względem temperatury, wilgotności, zanieczyszczenia środowiska. W roślinnym krajobrazie może się znaleźć wiele gatunków roślin zarówno rodzimych, jak i tropikalnych. Najpopularniejsze to żurawniki, konwalniki i inne rośliny o kolorowych, zimozielonych liściach. „Zielona ściana” może być zamontowana w dowolnym miejscu na zewnątrz jak i wewnątrz, nawet w pomieszczeniach bez światła słonecznego. Pielęgnacja pionowych ogrodów polega na stałej kontroli wilgotności gleby i zaopatrzeniu w składniki mineralne. Pozostała konserwacja ogranicza się do kontroli zdrowotności i wyglądu estetycznego. Istotne jest również systematyczne usuwanie martwych liści, przekwitniętych kwiatów lub całych roślin, które z różnych przyczyn uschły lub źle wyglądają. 

Rośliny w mieszkaniu stanowią jego naturalną ozdobę. Ocieplają wnętrze, nadają mu charakter, ale też dostarczają tlenu. Nic więc dziwnego, że architekci znajdują coraz ciekawsze sposoby na ich wyeksponowanie, takie jak zielona ściana. Standardowe doniczki są już niemodne. „Roślinna ściana” to wspaniała alternatywa dla ogrodów, zwłaszcza przy braku miejsca dla konwencjonalnych form zieleni. Dostarcza mieszkańcom miast zieleni niezbędnej do zdrowego i komfortowego życia. Roślinne krajobrazy przynoszą ukojenie i poprawiają samopoczucie, a także dzięki zdolności wywarzania dodatkowej ilości tlenu oraz regulowaniu poziomu wilgotności powietrza pozytywnie wpływają na ludzkie zdrowie.

Zobacz pozostałe aktualności

Kontakt
X
Do góry